Гармонійний, всебічний розвиток дитини можливий лише там, де є два вихователі — школа і сім’я. В.Сухомлинський
Мабуть, кожна родина мріє бачити свою дитину навченою, грамотною, креативною, успішною і щасливою. Освіта дитини починається з навчання читати і писати. І відбувається це здебільшого в родинному колі. Саме батьки є найближчими людьми для дитини та прикладом для наслідування. Саме вони відіграють ключову роль у формуванні звички читати, бо в ранній вік лише вони мають такий доступ до дитини. Якщо дитина бачить, що батьки регулярно читають, вона сприймає таку активність як важливу та цінну та яку варто наслідувати.
Починати знайомити малечу з читанням необхідно з перших років життя. Читаючи дитині, ви розширюєте її всесвіт, допомагаєте отримати задоволення від читання, спонукаєте до творчості та до нових сюжетних ігор, розширюєте картину світу та збагачуєте словниковий запас. Щасливою є та дитина, яка має таке безпосереднє спілкування. Крім того, діти, яким читали з раннього віку, мають вищі показники IQ. А розвинена навичка читання є неодмінною (умовою) для успішного навчання з усіх предметів. Саме у сім’ї прищеплюється дитині любов до книги, звичка бути постійно з книгою, отримання задоволення від процесу читання.
На власному прикладі покажіть дитині, що читати цікаво та круто і хай дитина частіше це бачить. Організуйте дитині невеличку бібліотечку з книг, які вона може прочитати і таких, які можна розмалювати, щось написати в них або дещо самостійно вирізати та змайструвати. Власна бібліотечка чи просто поличка з книжками - все це вже викликає інтерес до читання. Читайте скрізь, в будь-який час, коли вам зручно. Беріть книжку у подорож. Даруйте книжки. Відвідуйте разом з дитиною книжкові фестивалі, книжкові ярмарки, книгарні та бібліотеки. Зважайте на індивідуальні уподобання дитини. Діти переважно люблять пригодницькі або фентезійні історії, тому вибирайте книгу для читання разом з дитиною. Не намагайтеся нав’язувати дитині свій смак. Важливо, щоб перші кроки були пов’язані з її улюбленими героями, іграми, мультфільмами, навіть якщо вам здається, що це читання не несе користі. Запропонуйте дитині комікси. Зображення дуже важливі для дітей. Вони дають можливість зосередити увагу дитини і дати їй змогу осягнути суцільний текст. Обов’язково продовжуйте читання обговоренням, іграми, малюванням. Примусу не місце під час розвитку звички читання, адже це зруйнує останні шанси на щиру любов, не шантажуйте дитину телевізором чи смартфоном, бо книга – це територія задоволення. Зробіть читання спільним хобі, сімейною традицією – це безцінний внесок у розвиток читання дітей. Це дозволить завжди бути зі своїми дітьми на одній хвилі; обговорити книжку, почути думку кожного з родини про певний момент у книжці, згадувати жарти, сміятися та фантазувати. Для дитини це буде цінним. Помічайте реакцію дитини на прочитане, її емоційний стан. Часом треба пояснити незрозумілі моменти, а часом – зізнатися у своїй необізнаності та дати дитині можливість просвітити своїх батьків. Такі моменти роблять зв’язок міцнішим та надають додаткової довіри стосункам, бо читання – це спосіб бути з дитиною поруч, переживати спільний досвід і проявляти свою любов. У мережі у вільному доступі є посібники «Живі письменники. Батькам». У них зібрані твори сучасних українських письменників та письменниць з рекомендаціями фахівців про те, які питання можна і треба обговорити з дитиною після прочитання, в які ігри пограти.
Корисною буде і книга Олени Жупанової «Читаємо з памперсів». Ця книга – гід у світ дитячої літератури. Автор висловлює свої думки щодо виховання за допомогою читання, про користь створення міцних зв’язків та формування здорових сімейних книжкових традицій, які роблять дитинство щасливим. Книга не завжди витримує конкуренції з сучасними яскравими фільмами (зокрема у форматі 3D), захоплюючими комп’ютерними іграми, що справляють сильний вплив на зорові та слухові рецептори, але хочеться вірити у справедливість висловлювання Феліції Жанліс про те, що ті, що читають, завжди будуть управляти тими, хто дивиться телевізор.
Comments